Avrupa Gönüllülük Projesi ESC Nedir ?

Avrupa Gönüllülük Projesi ESC Nedir ?

Avrupa gönüllülük projesi nedir ? Merhabalar, bugün sizler ile yurtdışına 0 masraf ile 2 veya 12 ay ücretsiz konaklama gibi avantajları olan mükemmel bir olanaktan bahsediceğim.

Avrupa Gönüllülük Projesi

Yurtdışına nasıl gidebileceğinizden bahsediceğim. Evet! yanlış duymadınız 0 masraf ile ve çoğu projede ingilizce bilmenize bile gerek yok. Ancak giriş seviyesinde ingilizce bilmeniz sizin diğer adaylardan öne çıkmanıza yardımcı olacaktır. Sizin vize masraflarınızdan başlayıp,uçak biletinize kadar geri ödemesi yapıyorlar!Bir projeye kabul olduğunuzda ise genelde size bir Cep ve Yemek masrafları için bir aylık para veriliyor. Üstelik kira derdiniz de yok. Evet evinizden tutun ulaşımınza kadar hepsini proje karşılıyor. Peki nasıl ?

Avrupa Gönüllülük Projesi ESC Nedir ?
Türkiye’de de gönüllülük faliyetleri bulunabiliyor bizzat avrupa birliği tarafından ornagize ediliyor. Peki bu projeleri nasıl bulabiliriz ? Hemen şu adrese gidip kayıt oluyoruz. https://ecas.ec.europa.eu/cas/eim/external/register.cgi;__Secure-ECAS_SESSIONID=rTEuwY0iB4Oj0vdvne4fLdNHdCyvAqQluqt1HnjrcDwkgAKoCvif-Feck51Ct7bjUqX!1968246999?loginRequestId=ECAS_LR-13026997-rf4zWGTN2zNZg9F4bUPZIjxFadpFGfDsPyXhab8UMPzH4WPiO9zL3GDmnQcNDjCXA0t1nUaknA0JfkCP3J6tdq0-jpJZscgsw0KDt6U4kwYLiK-eH4QjXnTN2EEKdM3Y2OUeobXbCgfdMNEdegOUNBncL9TU7HAbeza0YJlqo5zHyFQwrjOuWmCv7dJ9PxZieREOd Bu adresten mail ve kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra kayıt oluyoruz.

Daha sonrasında ise, My Profile kısmına girip detaylı olarak bilgilerimizi dolduruyoruz. Adres,hangi derecede okuldan mezun olduğumuz,cv,vs gibi bilgiler bulunuyor.

Avrupa Gönüllülük Projesi ESC Nedir ?

Şimdi bilgilerimizi doldurduktan sonra projeleri nasıl buluyoruz ? Yukarıda bulunan Opportunities kısmına tıklıyoruz. Eğer ingilizce bilginiz yeterli derecede iyi değilse mause ile sağ tıklayıp siteyi ”Türkçeye çevir” diyerek siteyi Türkçeye çevirebilirsiniz.

ESC,EVS
Şimdi Opportunities kısmına tıkladığımız da karşımıza şöyle bır bölüm geliyor. Burda dikkat etmemiz gereken bir kısım var. Kırmızı kutucuklar içine alınan kısımlarda ”Show only opportunities I can apply for” isimli tikin açık olması gerekiyor. Yoksa bizim Türkiye’den projelere başvuramayız. Bu seçenek sadece bizim bulunduğumuz ülkeye göre başvurabileceğimiz projeleri gösteriyor.
ESC,EVS
Resimde görüldüğü üzere Türkiye’den sadece 57 projeye başvurabiliyoruz. Evet bu oldukça az bir sayı ama yine de umudunuzu kaybetmeyin sizin gibi binlerce kişi vazgeçip başvurmuyor peki kimler gidiyor ? İnanan ve pes etmeyen kişiler tabii.

ESC,EVS

MOTİVASYON MEKTUBU

En önemli kriterlere gelelim. Projeler genelde motivasyon mektubuna çok önem verir. Kenidini o projeye ait olup o proje için neler yapabileceğinizi,diğer adaylardan ne farkınız olduğu gibi konularda kendinizi öne çıkarmanız gerekiyor. Şimdiden şansını deneyen bütün adaylara bol şanslar!

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir